Co je CGM?
Jednoduchý obsah - rozcestník s prokliky na samostatné části
2) Základní produkty / řady pro CGM
4) Jaké máte vlasy (typy vlasů)
5) Začínáme s CGM - stručný návod
CURLY GIRL METODA (CGM)
Curly girl metoda je způsob péče o kudrnaté vlasy, jejíž zakladatelkou je Lorraine Massey.
Nejdříve je důležité si uvědomit, že také díky Vašich vlnám a kudrlinám jste jedinečná. Prvním krokem je začít Vaše vlasy milovat. Na začátku se může zdát, že proniknout do curly girl metody je složité, ale věřte, že výsledek bude stát za to.
Základem je porozumět svým vlasům, zjistit co potřebují a kdy danou péči potřebují.
Principem CGM je používat přípravky bez silikonů, sulfátů a parabenů, alkoholů a jiných vlasům škodlivých látek, omezit tepelnou úpravu vlasů jako je žehlení nebo fénování teplým vzduchem, důležité je chránit vlasy při spánku, česat vlasy pouze mokré, k sušení používat bavlněné tričko nebo ručníkem z mikrovlákna, dodávat vlasům dostatečné množství hydratace.
Zda jsou přípravky vhodné si můžete na www.curlsbot.com nebo si je rovnou zakoupit na www.divabara.eu, kde najdete jen vhodné přípravky, schválené CGM.
ZÁKLADNÍ PRODUKTY PRO CGM
Všechny produkty, je nutné vybírat tak, aby byly vhodné pro Váš typ vlasů (vše je dále popsané).
- Hloubkově čistící šampón Curly Balance od Divina
- Lowpoo šampon, lze použít hydratační šampón Divina
- Cowash, například tento Cowash od Shaeri
- Kondicionér (lze použít i jako leave-in)
- Leave - in, může posloužit tento Bezoplachový hydratační od Diviny
- Maska, například intenzivní maska od Shaeri
- Styling, doporučujeme tento stylingový krém od Rulls, nebo gel od Rulls
SLOVNÍČEK CGM
- Ananas=Pineapple - chrání vlasy počas spánku, volný culík na temeni hlavy
- Big chop - ostříhání poškozených vlasů
- Build up - nános produktů na vlasech
- Bowl method – miskování - po aplikaci kondicionéru pomocí misky zachytáváme stékající vodu s kondicionérem a opětovně přelijeme přes vlasy, můžeme opakovat 3-5x, slouží pro maximální hydrataci
- Clarifying - hloubkové čištění šampónem, které se provádí jednou za 3-4 týdny
- Clarifying shampoo - hloubkově čistící šampon
- Cowash - mytí vlasů speciálním kondicionérem, které se prování mezi běžným mytím lowpoo šamponem
- Crunch - výraz, který se používá pro krustu vzniklou po stylingu
- CGM - Curly girl metoda
- CGM freindly - produkty vyhovující CGM metodě
- Custard - produkt, sloužící ke stylingu, konzistencí něco mezi krémem a gelem
- Deep conditioning - hloubková péče
- DIY - označení produktu vyrobeného doma ( např. gel z lněného semínka)
- Detangling - rozčesávání vlasů pomocí prstů nebo hřebenu
- Final wash - poslední mytí vlasů před zahájením metody, je nutné použít šampón obsahující sulfáty
- Frizz - rozlítané vlásky okolo hlavy
- Leave - in - bezoplachový kondicionér (používaný před stylingem)
- Lowpoo šampon - šampon na „klasické“ mytí
- Micro plopping - vlasy opatrně mačkáme směrem k hlavě pomocí ručníku a opět opatrně pouštíme, používá se k odstranění přebytečné vody před samotným foukáním
- Micro plopping - vlasy k hlavě "přikládáme" pomocí ručníku či trička a opět opatrně pouštíme. Jemná metoda k "vysušení" přebytečné vody před foukáním.
- Plop - technika k odstranění vody pomocí starého trička speciálním zavázáním Praying hans – podlící se ruce - technika nanášení produktů
- Pre - poo - péče pře samotným mytím. Nanášejí se např. oleje nebo masky, pokud máte jemné vlasy, které by mohly být zatížené
- Refresh - oživení vlasů po spaní
- Rutina - použité přípravky a postupy při mytí vlasů
- Scrunching - mačkání vlasů k hlavě při stylingu
- Slip - správně kluzké vlasy při nanesení produktů
- Squish to condish - jedná se o mačkání vlasů při nanášení kondicionéru
- Transitioning - přechodová fáze, kdy si vlasy zvykají na CGM a chovají se absolutně nepředvídatelně
- Wet plopping - po stylingu dáme vlasy do igelitové čepice a přitiskneme je k hlavě.
TYP VLASŮ, ANEB JAKÉ MÁTE VLASY?
Na začátku naší cesty je důležité poznat Vaše vlasy. Jakou mají poréznost, hustotu, strukturu a typ vln.
Termín používaný k popisu toho, jak dobře jsou Vaše vlasy schopny absorbovat a zadržovat vlhkost a oleje. Velkou nápovědou pro Vás bude péče o vlasy v minulosti. Zničené vlasy žehlením, odbarvováním, melírováním budou vysokoporézní. Pokud přejedete vlas nahoru a dolu a cítíte šupinky budou porézní. Středně porézní vlasy nejsou tolik zničené. Lépe udrží hydrataci.
Nízká poréznost většinou nebarvené relativně zdravé vlasy.
Test poréznosti pomocí sklenice s vodou. Test se provádí po final wash, tedy po první očistě vlasů, tedy bez dalších přípravků, nechte vlasy uschnout. Do skleničky dejte vlažnou vodu, vlas položte na hladinu, kterou prstem narušíte. Na výsledek počkejte 5 minut. Pokud vlas klesne na dno skleničky, jedná se o vysokou poréznost. Vlas, který se drží na hladině, značí nízkou poréznost. Je důležité poznamenat, že test se sklenicí není 100% průkazný.
Hustotu vlasů můžete poznat podle pěšinky. Pokud vidíte pokožku hlavy, jedná se o nízkou hustotu. Vidíte-li pokožku jen místy, jedná se o střední hustotu. Pokud pokožku nevidíte vůbec, jste majitelkou husté hřívy.
Nízká hustota - je potřeba volit lehčí přípravky a nanášet malé množství, tak aby jste vlasy nezatížili. Preferujte produkty obsahující kreatin. Při zatížení vlasy ztratí objem.
Střední hustota - můžete vyzkoušet, zda Vám bude vyhovovat spíše cesta pro nízkou hustotu nebo Vaše vlasy budou preferovat péči pro vysokou poréznost.
Vysoká hustota - je potřeba vlasy zkrotit a to nejlépe docílíte nanášením na větší sekce a použitím gelu.
Jestliže jste majitelkou jemných vlasů, je potřeba častější hloubkové čištění, snadněji dochází k usazování nežádoucích nánosů. Je lépe používat menší množství přípravků, jinak mohou být vlasy splihlé, zmaštěné, zatížené a bez objemu. Jemným vlasům vyhovuje spíše pěnová tužidla než gely.
U silných vlasů si můžete dovolit použít těžší produkty a do své péče zařadit oleje, hutné krémy a másla. Nemusí se tak často mýt hloubkovým šampónem, vlasy myjte pomocí cowashe.
Další z mnoha faktorů jak si vybrat správnou péči je určit, zda máte vlny nebo kudrliny. Velmi často se stává, že se vlasy přeceňují.
3, 2, 1, ZAČÍNÁME S CGM
Jako první krok, je potřeba vlasy očistit / FINAL WASH. Špatnou péčí a používáním nevhodných prostředků je nejspíše vlas obalený nesmývatelnými silikony a dalšími chemickými usazeninami. Takto uzavřený vlas nemůže přijmout žádnou výživu, vše zůstane jen na povrchu. Je nutné takové vlasy zbavit této nepropustné vrstvy. K očistě budete potřebovat šampón obsahující sulfáty (laurel sulfát nebo coco culfát) bez silikonů. Pokud máte hodně tvrdou vodu, je dobré použít chelátový šampón.
Jakmile máte své vlasy očištěné, naneste masku pro výživu, zabalte do igelitu a 30 minut nechte působit. Pořádně vlasy opláchneme, naneseme rozčesávadlo a vlasy rozčešeme buď hřebenem nebo prsty. Následně vlasy opět pořádně opláchneme. Závěrečný oplach udělejte chladnější vodou. Chlad zatáhne vlasové kutikuly a uzavře uvnitř hydrataci. Ještě do mokrých vlasů naneseme leave-in (jemným vlasů nemusí vždy sedět a může je zatížit, v tomto případě můžete vynechat) a následuje vhodný styling. Dále vlasy vymačkáme do trička nebo vhodného ručníku, použijeme diffuzér nebo necháme volně uschnout.
Následně se po final wash používají jen výrovky schválené pro CGM.
Je to běžné mytí s vhodným šamponem (lowpoo šampon). Je nutné mít vlasy vždy pořádně namočené, množství šamponu naneste pouze k hlavě a prsty nebo speciálním kartáčkem pokožku hlavy pořádně umyjte. Pokud je to nutné, můžete vlasy umýt ještě jednou. Šampon nedáváme do konce vlasů. Konce vlasů se umyjí při oplachování šamponu.
Následně používáme kondicionér, který nedáváme přímo k hlavě, ale jen do délek. Vlasy opatrně rozčešeme, namačkáme k hlavě a opět pořádně vlasy opláchneme vodou. Můžeme použít metodu miskování - po aplikaci kondicionéru pomocí misky zachytáváme stékající vodu s kondicionérem a opětovně přelijeme přes vlasy, můžeme opakovat 3-5x, slouží pro maximální hydrataci. Závěrečný oplach udělejte chladnější vodou. Chlad zatáhne vlasové kutikuly a uzavře uvnitř hydrataci.
Do mokrých vlasů naneseme metodou praying hands leave-in a opět vlasy opatrně namačkáme k hlavě.
Uvádí se, že styling se nanáší do mokrých vlasů, ale můžete zjistit, že Vám spíše vyhovuje nejdříve lehce vlasy vysušit ručníkem a pak až nanášet gel nebo pěnu.
Masku/výživu nanášíme buď po šampónu nebo pokud máte jemné vlasy, které se snadno zatíží, aplikujte masku ještě před šampónem do mokrých vlasů. Necháme působit cca 30 min.
Základem je pořádně vydrbat pokožku hlavy a vlasy hloubkově čistícím šamponem. Šampon nedáváme do délek vlasů, stačí pěna udělaná ze šamponu a pak spláchnout. Při hloubkovém mytí se doporučuje vlasy umýt 2x.
Jelikož jsou vlasy po takovém mytí „nahé“, masku dáváme vždy až po šamponu, abychom jim zase vrátili potřebnou výživu. Masku naopak nanášíme do délek a ne k hlavě. Ideálně nechat působit pod igelitovou čapkou a ručníkem cca 15-30 minut.
Vlasy následně rozčešeme prsty/hřebenem, jak komu vyhovuje a masku pořádně vymyjeme .
Dalším bodem péče může být použití leave-in, ale jak jsem již psala, nemusí sedět, proto můžete klidně vynechat.
Uvádí se, že styling se nanáší do mokrých vlasů, ale můžete zjistit, že Vám spíše vyhovuje nejdříve lehce vlasy vysušit ručníkem a pak až nanášet gel nebo pěnu. Případně různě kombinovat.
Máme několik možností jaký styling použít. Můžete nanést jeden jediný produkt, ale také je několik možností vrstvení produktů. Tyto varianty napomáhají proti frizzu a podporují definici kudrnek. Pokud budete kombinovat produkty, je velmi důležité, aby Vám produkty k sobě „ladily“. Oba produkty rozetřete v dlaních a pokud se utvoří konzistentní kaše, je to v pořádku. Pokud budete mít v dlaních hrudky, tak Vám tato kombinace udělá na vlasech neplechu.
Pěna-gel-pěna = Nejdříve se do vlasů nanese pěna, následně gel a končíme opět pěnou. Každý produkt se do vlasů namačká, částečně můžete vymačkat do trička/ručníku z mikrovlákna.
Gel-pěna-gel = další z velmi oblíbených technik je vrstvení s tím, že hlavní roli hraje gel.
Krém-pěna-gel = Nejdříve se nanáší krém, ideálně vlasy po krému znovu rozčesat, aby se rozetřel po celé délce vlasů. Následně nanášíme pěnu a pak ještě gel. Ze zkušenosti doporučuji spíše pro silné vlasy, jemné mohou být zatížené.
123 gely = nanášíme tři různé gely na sebe. Je důležité, aby dohromady gely daly stejnou dávku, kterou si dáváte do vlasů, když používáte jen jeden gel. Gely se nanáší od nejlehčího po nejtěžší.
Dva gely = jak už název napovídá, jedná se o vrstvení dvou gelu. Způsob aplikace je stejný jako u metody 123 gely.
Jednou za čas se doporučuje udělat Wash day bez stylingu a nechat tzv. nahé.
Protein = dobrý sluha, ale zlý pán. Protein Vám může velmi pomoci, ale pokud Vám nesedne a vlasy si "přeprotejnujete", budete mít vlasy suché, bez života, budou velmi zacuchané. Proto je velmi důležité se naučit jak protein používat. Protein zařaďte do své rutiny, pokud se Vám vlasy zdají splihlé, bez života nebo nedrží tvar.
Téměř většina produktů jsou hydratační, ale pouze některé produkty obsahují protein. Jestli tvoje vlasy potřebují hydrataci, tak používej produkty bez proteinu. Pokud tvoje vlasy potřebují protein, používej produkty s proteinem.
Zda potřebuješ hydrataci nebo protein zjistíte pomocí stretch testu nebo podle vzhledu vlasů:
- Nadbytek hydratace – frizz, suchý, elastické, ale ještě předtím se vždy natáhnou, měkké, kudrny/styling nevydrží.
- Nadbytek proteinu - suché a tvrdé vlasy, bez života, bez lesku, hrubé, křehké, „sláma“, těžké, málo se natáhne.
Protein bývá v produktech označován takto: Amino acids, collagen, hydrolyzed (oat, rice, wheat, cov…) protein, hydrolyzed silk, keratin, peptides.
Tak to je vše vážené dámy!